Feb 10

At IHSA Chicago Hope Academy Boys Wrestling Sectional

The Fighting Irish were led by 2 championship performances by Gunner Varland at 157 and Chris Peura at 215.  The Irish set a school record qualifying 5 individuals for the IHSA Championships next week in Champaign.  Also advancing were Nate Othon 2nd at 150 , 106 Raiden Terry 3rd and 175 Asher Hamby 3rd.
It was an outstanding weekend for our guys as we had an individual match record of 23-6 in the Sectional and all 7 of our competitors made the blood round or better.
Girl’s IHSA Sectional at Geneseo
Congratulations to Sammie Greisen of Seneca who qualified for her 2nd straight IHSA state finals with a 3rd place finish at 130 pounds.   She will compete in Bloomington in 2 weeks.
Also Gunner Varland has had a tremendous run, he was unseeded at the Regionals and has been perfect winning the Regional and Sectional championships!

Feb 3

At Wilmington IHSA Regionals

The Irish placed 3rd as a team behind Coal City and just one and a half points behind Clifton Central.
Advancing to the Chicago Hope Sectional next Friday and Saturday
106 Raiden Terry 2nd
120 Ethan Othon 4th alternate
150 Nate Othon 2nd
157 Gunner Varland 1st
175 Asher Hamby 3rd
215 Chris Peura 1st
285 Jeremy Gagnon 1st
For more results,  check trackwrestling

Jan 27 At Walther Christian HS and CPFL Conference Dual Tournament:

Seneca finished their regular season with a 5-0 dominant performance at the CPFL Conference dual championships. The Irish were led by 5-0 individual performances by Raiden Terry 106, Nate Othon 150, Asher Hamby 175, Landen Venecia 190. Chris Peura 215 and Jeremy Gagnon 285.  Also the Irish had 4-1 individual records by Ryker Terry 132 and Gunner Varland at 157.  The Irish closed out their regular season with a dual record of 24-7.
Pool duals:
Seneca 60
Westmont 12
106 Raiden Terry S FF
113 Brooklynn Hart S FF
120 Double FF
126 Ethan Othon S F 1:25 over Christian Rosa W
132 Ryker Terry S FF
138 Joseph Solerno W F :42 over Devon Daemicke S
144 Mission Hatchell W  F :26 over Cody Clennon S
150 Nate Othon S F 1:21 over Sean Patterson W
157 Rayce Auckland S by FF
165 Gunner Varland S by FF
175 Asher Hamby S F :44 over Vincent Willkommen W
190 Double FF
215 Chris Peura S  FF
285 Jeremy Gagnon S F :39 over Angel Gonzalez W
Seneca 60
Walther Christian 18
106 Double FF
113 Raiden Terry S F 1:30 over Steven Heara W
120 Wyatt Coop S F 1:57 over Sandra Jimenez W
126 Caleb Peterson W F 1:39 over Ethan Othon S
132 Ryker Terry S by FF
138 Antonio Gonzalez W F 2:47 over Devon Daemicke S
144 Christan Eddy F :18 over Cody Clennon S
150 Nate Othon S by FF
157 Gunner Varland S by FF
165 Alex Gagnon S by FF
175 Asher Hamby S F :38 over Emmanuel Hernandez W
190 Landen Venecia S F :17 over Alexander Bravo W
215 Chris Peura S F 1:32 over Joshua Lewis W
285 Jeremy Gagnon S F 2:20 over Brian Gutierrez W
Seneca 66
Elmwood Park 15
106 Raiden Terry F 3:35 over Quentin Rodriguez E
113 Brooklyn Hart S by FF
120 Michael Aiello E F :30 over Wyatt Coop S
126 Ethan Othon S F :25 over Shawn Hanton E
132 Ryker Terry S F :36 over John Schram E
138 Jacob Solis E 15-10 over Devon Daemicke S
144 Zach Molina E F 1:14 over Cody Clennon S
150 Nate Othon S by FF
157 Gunner Varland S F 1:38 over Antonio Hernandez E
165 Alex Gagnon S by FF
175 Asher Hamby S By FF
190 Landen Venecia S F 1:50 over Jaylen Berrios E
215 Chris Peura S F :33 over Jayden Vazquez E
285 Jeremy Gagnon S F :11 over John Marino E
Championship Bracket Semis:
Seneca 69
St. Bede Academy 11
106 Raiden Terry S FF
113 Brooklyn Hart S FF
120 Wyatt Coop S FF
126 Ethan Othon S FF
132 Hunter Savage SB 4-3 over Ryker Terry S
138 Marco Rizzi SB F 3:05 over Devon Daemicke S
144 Jordan Coventry SB F 1:45 over Cody Clennon S
150 Nate Othon S F 3:17 over Andre Pineda SB
157 Gunner Varland S  F 1:06 over Evan Englehauft SB
165 Alex Gagnon S F 2:47 over Jack Maschmann SB
175 Asher Hamby S F :32 over Garrett Connelly SB
190 Landen Venecia S 9-7 SV OT over Grady Gillan SB
215 Chris Peura S FF
285 Jeremy Gagnon S FF
Championship Dual:
Seneca 54
Ottawa Marquette 24
106 Raiden Terry S F 1:15 over Conner Shea M
113 Koby Clark M inj default over Wyatt Coop S
120 Brooklyn Hart S FF
126 Beau Thompson M 8-5 over Ethan Othon S
132 Ryker Terry S FF
138 Devon Daemicke S FF
144 Bryson Manley M F 1:04 over Cody Clennon S
150 Nate Othon S F1:11 over Nolan Denink M
157 Reily Leifheit M F 1:20 over Rayce Aukland S
165 Alex Schaefer M 10-6 over Gunner Varland S
175 Asher Hamby S F :43 over Bobby Speaks M
190 Landon Venecia S F :30 over Grant Dose M
215 Chris Peura S F :27 over Luke Amicon M
285 Jeremy Gagnon S F :42 over Adrian Schaefer M
Final Dual Record for Seneca:  24-7
Next Event:  IHSA Regionals at Wilmington
Seneca Girls Wrestled at IHSA Minooka Regionals:
Sammie Greisen placed 4th at 130 and advanced to the IHSA Sectionals at Geneseo in two weeks.
Kyra Wood 190 won two matches and will be the alternate for the Sectionals.

Jan 25

At Ottawa HS (Senior Night):

Seneca 42
Wheaton Academy 31
106 Double FF
113 Raiden Terry S F 1:12 over Nick Chippetu W
120 Wyatt Coop S F 1:41 over Buckley Kazierczak W
126 Lincoln Hoger W 16-2 over Ethan Othon S
132 Will Hupke W F :58 over Ryker Terry S
138 Oscar Smith W F3:23 over Devon Daemicke S
144 Tyler Jones W 9-3 over Nick Grant S
150 Chaser Kazierczak W F3:02 over Nate Othon S
157 Deonta Giles W F 4:58 over Gunner Varland S
165 Memphis Echeverria S F :48 over Ian Tancea W
175 Asher Hamby S F :22 over William From W
190 Landen Venecia S F 2:47 over Ian DeSauza W
215 Chris Peura S by FF
285 Jeremy Gagnon S F :45 over Ethan Brooks W
Seneca 48
Ottawa 25
106 Raiden Terry S by FF
113 Double FF
120 James Laitila O F1:48 over Wyatt Coop S
126 Ethan Othon S F 2:27 over Keagan Duffy O
132 Wyatt Wheeler O 8-0 over Ryker Terry S
138 Ashton Headek O F2:21 over Devon Daemicke S
144 Malachi Snyder O F 1:31 over Nick Grant S
150 Nate Othon S F 3:49 over Marek Duffy O
157 Gunner Varland S F 1:03 over Malikahi Stayton O
165 Andrew Ristau O 14-3 over Memphis Echeverria S
175 Asher Hamby S F 1:13 over Wyatt Reding O
190 Landen Venecia S F 2:21 over Owen Kearfott O
215 Chris Peura S F :54 over Hector Valdez O
285 Jeremy Gagnon S F :53 over Allen Trumbo O
Seneca Record 19-7

Jan 18 At Byron HS, Senior night:

Dakota 36
Seneca 33
106 Brandon White D 5-3 over Raiden Terry S
113 Brix Woker D F 3:16 over Wyatt Coop S
120 Brook Hart S FF
126 Ethan Othon S FF
132 Ryker Terry S FF
138 Harrison Kinney D F :45 over Devon Daemicke S
144 Cody Clennon S by FF
150 Jason Bowers D F 5:52 over Nate Othon S
157 Conner Panoske D F 1:52 over Gunner Varland  S
165 Jay Pearson D 6-2 over Memphis Echeverria S
175 Asher Hamby S F :51 over Colton Mayer D
190 Landen Venecia S 5-3 over Avery Bowers D
215 Noah Wentzel D 6-2 over Chris Peura S
285 Randy McPeek D 3-0 over Jeremy Gagnon S
Seneca 42
Freeport 35
106 Raiden Terry S F 1:12 over Aurielle Colmose F
113 Thomas Olson F F 1:45 over Wyatt Coop S
120 Marijose Avila F by FF
126 Ethan Othon S F 4:47 over Cavieon Eoose F
132 Ryker Terry S by FF
138 Mathias Roda F f 5:43 over Devon Daemicke S
144 Dayvion Fernandez F f:50 over Cody Clennon S
150 Donavyn Fernandez F 6-2 over Nate Othon S
157 Gunner Varland S F 3:29 over Maddox Olson F
165 Kyle Clem F 1:51 over Memphis Echeverria S
175 Asher Hamby S F :53 over Michael Tillman F
190 Landen Venecia S by FF
215 Chris Peura S F 1:29 over Dawson Holland F
285 Sami Odah F 3-1 over Jeremy Gagnon S
Seneca 39
Byron 36
106 Raiden Terry S FF
113 Damian Palacios B F 2:27 over Wyatt Coop S
120 Jackson Norris B FF
126 Ethan Othon S F :29 over Hunter King B
132 Ryker Terry S 11-2 over Cael O’Horo B
138 William Julian B F :38 over Devon Daemicke S
144 Cody Clennon S 4-2 over Griggs Braton B
150 Nate Othon S 9-5 over Brody Stein B
157 Gunner Varland S tech 18-2 over Isaac Alvarez B
165 Carson Behn B F :50 over Alex Gagnon S
175 Asher Hamby S F 1:16 over Nick Ingram B
190 Kyle Jones B F 1:36 over Landen Venecia S
215 Chris Peura S F 1:57 over Jarrett Ross B
285 Jared Claunch B F 2:38 over Jeremy Gagnon S
Seneca Record:  17-7

Jan 10

At Seneca HS (Senior Night):

We honored our three senior wrestlers tonight: returning All State from last year and 100 plus match winner Chris Peura 215, 100 plus match winner and returning state qualifier Asher Hamby 175 as well as 150 Nate Othon that is closing in on his 100th career win.  A great class of tremendous wrestlers and all around young men that closed out their home careers tonight at SHS.
Seneca moved to 15-6 as a team by defeating Manteno 71-12 and St. Bede 67-11
Seneca 71
Manteno 12
106 Raiden Terry S by FF
113 Brooklyn Hart S by FF
120 Wyatt Coop S by FF
126 Ethan Othon S F 1:00 over Brady Anders M
132 Ryker Terry S by FF
138 Devon Daemicke S by FF
144 Joey Carney M F :24 over Cody Clennon S
150 Nate Othon S F 1:09 over Dom Hernandez M
157 Gunner Varland S F :38 over Carter Hoyt M
165 Memphis Echeverria S F :35 over Lucas Smith M
175 Carter Watkins M F 3:00 over Alex Gagnon S
190 Landen Venecia S F 1:59 over Logan Smith M
215 Chris Peura S tech fall 21-4 over Jon Burner M
285 Jeremy Gagnon S F 1:17 over Colin McClain M
Seneca 67
St. Bede 11
106 Raiden Terry S by FF
113 Brooklyn Hart S by FF
120 Wyatt Coop S by FF
126 Ethan Othon S F 3:13 over Casey Shearer SB
132 Ryker Terry 11-3 over Hunter Savage SB
138 Devon Daemicke S by FF
144 Jordan Coventry SB tech fall 17-1 over Cody Clennon S
150 Nate Othon S 6-3 over Logan Pineda SB
157 Gunner Varland S F 1:00 over Evan Englehaupt SB
165 Memphis Echeverria S F 1:58 over Jack Maschmann SB
175 Garrett Connelly SB F 1:38 over Asher Hamby S
190 Landen Venecia S F :46 over Weston Heersink SB
215 Chris Peura S F 2:48 over Grady Gillan SB
285 Jeremy Gagnon S F 1:51 over Yigit Arslan SB

Jan 3

At Seneca HS:

Seneca split two close duals tonight defeating Plano 36-35 and losing to Princeton 41-39.
Princeton 41
Seneca 39
106 Augustus Swanson P F 4;54 over Raiden Terry S
113 Wyatt Coop S by FF
120 Jaydon Cooke P F 1;28 over Michael Kucinic S
126 Ethan Othon S F 3:48 over Kaydin Gibson P
132 Ryker Terry S by FF
138 Ace Christensen P F 1:28 over Devon Daemicke S
144 Nick Grant S F :47 over Abe Longeville P
150 Michael Kurth P F 2:10 over Rayce Aukland S
157 Preston Arkels P by FF
165 Casey Etheridge P 16-0 over Memphis Echeverria S
175 Asher Hamby S F 1:30 over Grayson Rockey P
190 Landon Venecia S 11-4 over Arthur Burden P
215 Chris Peura S F :41 over Ian Morris P
285 Cade Odell P F 1:37 over Jeremy Gagnon S
Seneca 36
Plano 35
106 Double FF
113 Brooke Hart S by FF
120 Rolff P F 3:31 over Wyatt Coop S
126 Ethan Othon S F 1:31 over Gage Flores P
132 Marcos Garcia P F 1:39 over Ryker Terry S
138 Antoine Guilford P F:55 over Devon Daemicke S
144 Trevion Guilford P 6-4 over Nick Grant S
150 Ronning P F 5:20 over Rayce Aukland S
157 Luis Ballesteros P by FF
165 Tim Young P 5-4 over Memphis Echeverria S
175 Gunner Varland S F 1:24 over Marwan Aly P
190 Asher Hamby S F 5:30 over Prince Amekiri P
215 Chris Peura S F 1:00 over Rider Larson P
285 Jeremy Gagnon S F 1:24 over Tyler Mast P
Seneca Record:  13-6

Dec 16

At Erie Prophetstown Holiday Tournament

The Fighting Irish wrestlers gave #3 ranked Lena Winslow a battle to the end but came up short placing 2nd as a team on Saturday.   The Irish placed 9 of the 11 wrestlers participating in the top 6.  The Irish were led by championship performances by Ethan Othon at 120 and Chris Peura at 215.  Placing 2nd were Raiden Terry 106, Asher Hamby 175 and Landen Venecia 190.  Finishing 3rd was Nate Othon at 157 and 4th went to Jeremy Gagnon at 285.  Also placing were sixth to Wyatt Coop at 113 and Tommy Milton at 126.  Great job and nice improvements on the mat Irish Wrestlers!
Team finishes
1.  Lena Winslow 206.5
2. Seneca 176.5
3. Sterling Newman 132
4. Morrison 129
5. Rockridge 125
6. East Peoria 103
7. Orion 95
8. Rock Falls 95
9. Illini Bluffs 79
10. Sherrard 77
11. Mercer County 66
12. Fulton 63
13. Erie Prophetstown 60
14. Polo 39
15. Rock Island Alleman 31
16. West Carroll 27.5
17. Peoria Heights 26
Morris Girls Tournament
Seneca Lady Irish placed 16th out of 32 teams with our 3 lady wrestlers as a team.   Congratulations for all the girls for winning at least matches.  Kyra Wood led the way with a 2nd place finish at 190 and Sammie Greisen finished 3rd place at 135.  Brooklyn Hart did not place, but won two hard fought matches at 115.
Wilmington JV
120 Michael Kucinic 5th
138 Joey Arnold Champ
165 Alex Gagnon 5th
175 Memphis Echeverria 5th
215 Sullivan Feldt Champ

Dec 13

At Braidwood Reed Custer:
Seneca 51
Reed Custer 21
106 Double FF
113 Raiden Terry S F 3:24 over Judith Gamboa RC
120 Kaeden Wood RC F 1:20 over Michael Kucinic S
126 Ethan Othon S 12-9 over Jayden Sanchez RC
132 Tanner Gilquist RC by FF
138 Joey Arnold S by FF
144 Jeremy Eggleston RC F 1:36 over Devon Daemicke S
150 Nick Grant S F 4:50 over Jason Davis RC
157 Nate Othon S F 1:33 over Adrian Aleman RC
165 Gunner Varland S F 4:34 over Aiden Schultz RC
175 Rex Pfeifer RC 7-4 over Asher Hamby S
190 Landen Venecia S F 1:50 over Jeremy Knutson RC
215 Chris Peura S F 2:33 over Dominic Alaimo RC
285 Jeremy Gagnon S F :54 over Christian Mounts RC
Seneca 55
Pontiac 21
106 Aiden Scholwein P 10-5 over Raiden Terry S
113 Kooper Wiles P F 1:29 over Wyatt Coop S
120 Ethan Othon S 14-1 over Noah Davis P
126 Michael Kucinic S by FF
132 Talen R ? P by FF
138 Joey Arnold S F 2;38 over Cesar Guitierrez P
144 Hunter Christiansen P F 3:46 over Devon Daemicke S
150 Nick Grant S F 1:41 over Owen Stroh P
157 Nate Othon S F :21 over Boden Brooks P
165 Gunner Varland S by FF
175 Asher Hamby S F 1:22 over Cole Russell P
190 Landen Venecia S 12-5 over ?  P
215 Chris Peura S F:53 over Hunter Melvin P
285 Jeremy Gagnon S F :39 over Hunter McCollough P
Seneca Record:  6-2

Dec 9

The Fighting Irish wrestled in the Jim Boyd Riverdale Tournament this Saturday.  The Irish were led by Championship finishes at the two bookend weight classes with 106 pounder Raiden Terry winning by fall as well as 285 Jeremy Gagnon winning by fall as well.  Also placing for the Irish in 3rd were Asher Hamby at 175 and Landen Venecia at 190.  Wyatt Coop at 113 placed 5th and Ethan Othon placed 6th.
This was a very tough tournament with a lot of quality teams and individual wrestlers.  The Irish ended up finishing in 3rd place and bringing home a plaque for their efforts.

Please refer to Trackwrestling for the results of the 2023 Jim Boyd Wrestling Invite hosted by Port Byron, Riverdale on 12/9/23.

Outstanding Wrestlers:

Lower Weights (106-144 lbs): Daniel McGhee (Rock Island)
Myron Keppy Upper Weights (150 – HWT): Amare Overton (Rock Island) & Kyle Jones (Byron)

Team Results:
1    Wilton    301.5
2    Rock Island (H.S.)    176.0
3    Seneca    167.0
4    Port Byron    153.5
5    Byron    137.5
6    East Moline (United)    125.5
7    Sterling    123.0
8    Sherrard    97.5
9    Aledo (Mercer County)    96.5
10    Peoria (Notre Dame)    89.5
11    Davenport North    74.0
12    Polo    54.0
13    Pleasant Valley    48.0
14    St. Bede    29.0
15    Savanna (West Carroll)    23.0
16    Oneida (ROWVA)    14.0

Dec 7

At Dwight HS:

#16 Clifton Central 36
#22 Seneca 33
106 Double FF
113 Raiden Terry S F 1:05 over Beau Williams CC
120 Michael Kucinic S FF
126 Everett Bailey CC F 5:41 over Ethan Othon S
132 John Randels CC F 2:35 over Ryker Terry S
138 Kayden Cody CC F 1:03 over Tommy Milton S
144 Evan Cox F 1:44 over Devon Daemicke S
150 Gionna Panozzo CC F 5:18 over Nick Grant S
157 Gionni Panozzo CC F 3:19 over Gunner Varland S
165 Chris Andrade CC 9-4 over Nate Othon S
175 Asher Hamby S F 1:30 over Kyle Piante CC
190 Landon Venecia S F 1:20 over Izzy Alvarez CC
215 Chris Peura S F :39 over Cooper Moyer CC
285 Jeremy Gagnon S 10-9 over Noah Gomez CC
Seneca 66
Dwight 6
106 Double FF
113 Wyatt Coop S by FF
120 Michael Kucinic S F :50 voer Daniel Young D
126 Double FF
132 Ryker Terry S F 1:00 over Carson Sandeno D
138 Dylan Crouch D F :50 over Thomas Watkins S
144 Devon Daemicke S by FF
150 Aydan Perez S by FF
157 Gunner Varland S by FF
165 Memphis Echeverria S F 1:00 over Kyler Starks D
175 Alex Gagnon S by FF
190 Landen Venecia S F :30 over Filaman Ortiz D
215 Chris Peura S F :40 over Landon Burkhardt D
285 Sullivan Feldt S by FF
Seneca Record:  4-2
It was an exciting dual between the top two teams from Saturday’s Irish Invitational Tournament Clifton Central and Seneca.  Both teams are mentioned in the top 25 rankings in the state and the dual went back and forth and was very exciting as it came down to the final bout at 150 pounds.  This was an outstanding high school dual.

Dec 5

At Wilmington:

Seneca 54
Wilmington 27
106 Raiden Terry S by FF
113 Wyatt Coop S by FF
120 Michael Kucinic S by FF
126 Landen Dooley W 8-5 over Ethan Othon S
132 Oakley Rivera W F 4:14 over Ryker Terry S
138 Blake Adolfino W F 1:47 over Tommy Milton S
144 Brandon Adolfino W by FF
150 Nick Grant S F 2:53 over Aiden Morenberg W
157 Nate Othon S F :54 over Evan Romano W
165 Parker Adams W F 2:41 over Alex Gagnon S
175 Asher Hamby S F 1:47 over Matt Swisher W
190 Landen Venecia S F :57 over Andrew Dedo W
215 Chris Peura S F 2:46 over Logan VanDuyne W
285 Jeremy Gagnon S F :59 over Brody Benson W
Seneca Record 3-1

Dec 2

Seneca came away placing 2nd as a team and placing 11 of our 14 wrestlers in the top 6 places at their respective weight classes.  Seneca was led by two Championship performances by Seniors Nate Othon at 157 and Chris Peura at 215 and Chris was named the Most Valuable Wrestler of the Tournament in the Upper Weights for the second year in a row.  Also placing for the Irish was Freshman finalist Raiden Terry 2nd at 106 and junior Jeremy Gagnon at 285.  3rd place performances came from Ethan Othon at 120 and Asher Hamby at 175.  Landen Venecia placed 4th at 190.  Wyatt Coop was 5th at 113 and 6th place went to Joey Arnold at 138 and Memphis Echeverria at 165.
Congrats on their efforts and earning a 2nd place team finish and plaque.
17 Teams participated and Scores:
Clifton Central 270
Seneca 219
Orion 165
Ottawa 151
Kewanee 131
UHigh 123
Amboy 84.5
Beardstown 84
Streator 69
Eureka 63
Pontiac 59
Manteno 54.5
Peru St. Bede 39
Heyworth 31
Walther Christian 25
Chicago King 22
Somonauk 0
Seneca Individual Finishes.
106 Raiden Terry 2nd
113 Wyatt Coop 5th
120 Ethan Othon 3rd
138 Joey Arnold 6th
150 Nick Grant 5th
157 Nate Othon 1st
165 Memphis Echeverria 6th
175 Asher Hamby 3rd
190 Landon Venecia 4th
215 Chris Peura 1st
285 Jeremy Gagnon  2nd

Dec 1

At Seneca HS:

Seneca 62
Beardstown 9
106 Raiden Terry Tech Fall 18-3 over Alex Armenta B
113 Wyatt Coop S by FF
120 Brook Hart S by FF
126 Ethan Othon S F 2:41 over Alejandro Rivera B
132 Josh Severino B 8-4 over Ryker Terry S
138 Joey Arnold S F :45 over Efren Guijosa B
144 Luis De La Cruz B F 1:11 over Devon Daemicke S
150 Nick Grant S Maj. Dec 10-2 over Maddox Medrano B
157 Nate Othon S F:56 over Diego Lopez B
165 Memphis Echeverria S F 3:31 over Edgar Domingo B
175 Asher Hamby S tech Fall 18-2 over Alcantar Medrano B
190 Double FF
215 Chris Peura S F :45 over Shadrach Mafhina B
285 Jeremy Gagnon S F 5:52 over Chuck Daily B
Seneca 2-1

 

Share: Facebook